| Gas Stove Type | Glasstop Gas Stove |
| Series | Aspira |
| Model Name | ASPIRA 3B |
| Body Material | Stainless Steel |
| Colour | Silver |
| In the Box | 1 Gas Stove, 3 Burner |
| Number of Burners | 3 Burners |
| Burner Type | Brass Burner |
| Ignition System | Manual |
| Width | 43.3 cm |
| Length | 82.3 cm |
| Height | 12 cm |
| Glasstop Thickness | 7 mm |
| Warranty Summary | 2-year product & 3 Year for glass and burner |
| Covered in Warranty | Manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Physical damages |
| Domestic Warranty | 2 Year |
No questions added