No certificate available.




| Model Name | Twister Plus |
| Colour | White |
| Blade Material | Plastic |
| Airflow | 2250 cfm |
| Power Requirement | 220/240V AC 50Hz |
| Operational Current | 0.7A |
| Suitable for |
Domestic Purpose |
| Box Height | 28.5cm |
| Box Length | 32.5cm |
| Box Width | 79.5cm |
| Weight | 5.68 kg |
| Covered in Warranty | 1 Year Manufacturing Warranty |
| Warranty Service Type | 1 Year Impex India Warranty |
| Not Covered in Warranty | Physical damages are not covered |
| Warranty Summary | 1 Year Impex India Warranty |
| Domestic Warranty | 1 Year |
I purchased this model on 30th March 2022. Today is my first day with this tower fan. I used it in a natural room temperature room , it gave me a smooth air flow. Then I moved into a close room with temperature of 28 Degree Celsius , I don't want to tell review about close room, because everyone knows it will be tough for a fan to give a good air flow, but surprisingly it gave me a good performance. Finally i went to a AC room with a temperature of 21 Degree. I just turned of the AC after 1 hour and switch on the Impex tower fan , it was really good experience that the air flow from the fan made me cool. This Impex Tower Fan can be used in every climate's , it will give us a good air flow.
No questions added