2540




| Product Name | Aluminium Pressure Cooker |
| Model Name |
|
| Colour | Silver |
| Capacity | 7 Litre |
| Induction Bottom | Yes |
| Material | Aluminium |
| Handle Features | Bakelite Handle |
| Lid Included | Yes |
| Sales Package | 1 Pressure Cooker, 1 Warranty Card with User Manual |
| Width | 24 cm |
| Width up to handle | 44.7 cm |
| Height up to pressure regulator | 22.1 cm |
| Weight | 2.47 kg |
| Warranty Summary | 5 Year Warranty |
No questions added