



| Type | Multimedia Speaker |
| Configuration | 2.1 |
| No.of Speaker | 2 Speaker 1subwoofer |
| Watts | 20W |
| Power Source | 220/240V, 50/60Hz AC |
| Wired/Wireless | Wired/Wireless |
| Subwoofer | Yes |
| Compatible Devices | TV, Mobile, Computer |
| Frequency Response | 40Hz, 20KHz |
| Impedance | 4 ohm (Subwoofer), 4 ohm (Satellite) |
| Chassis Material | MDF Wooden |
| Wall Mountable Satellite | Yes |
| Maximum SPL (dB) | 90dB max |
| Built-in FM Radio | Yes |
| Distortion | Less than 0.1%@1W |
| Amplifier | Yes |
| Colour | Black |
| Package Contents | Speaker satellite 2, Remote control-1, audio cable-1, User Manual with warranty card 1, Subwoofer-1, FM antenna-1 |
| Headphone Jack | No |
| Display | No |
| Driver Type | 1 Subwoofer, 2 Satellites |
| Driver Size | Subwoofer-4", Sat.- 2.75'' |
| Outdoor Usage | No |
| Coverage Pattern | 80° |
| Separation | >50dB |
| Signal to Noise Ratio (dB) | >75dB |
| Tweeter Support | No |
| Number of Tweeters | No |
| Tweeter Type | No |
| Tweeter Diameter (mm) | No |
| Maximum Output RMS Per Satellite (W) | 5W |
| Maximum Output RMS Center Satellite (W) | - |
| Maximum Output RMS Subwoofer (W) | 10W |
| Number of USB Ports | 1 |
| Dolby | No |
| MIC Support | No |
| Speaker Connector Type | Speaker Wire |
| MP3 | Yes |
| Controls | Vol, Play/Pause, Ch+, Ch-, Auto |
| Type of Control | Button |
| Karaoke | No |
| Recording | No |
| Karaoke Recording | No |
| AUX | Yes |
| SD | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI ARC | No |
| Guitar Input | No |
| Optical In | No |
| Bluetooth Profile | edr+2 Mbps |
| Bluetooth Version | V5.0+edr |
| Bluetooth Range (m) | 10 meter |
| Bluetooth | Yes |
| Remote | Yes |
| Remote Control Support | Wireless |
| Battery | 2*AAA for remote |
| Battery Capacity (mAh) | No |
| Use Time (hr) | No |
| Charging Time (hr) | No |
| Batteries are Included | No |
| Number of batteries | No |
| Product Dimension (LxHxB) mm | |
| Subwoofer (LxHxB) | |
| Satellite (LxHxB) | |
| Net Weight (kg) | |
| Gross Weight (kg) |
| Warranty | 1 Year |
| Service Type | Home Service |
No questions added